V sobotu 20. ledna se sešlo v Komunitním centru Zahrada dvacet pracovnic Charity Vlašim z terénních sociálních služeb a denního stacionáře na osmihodinovém akreditovaném kurzu Validace podle Naomi Feil.
Mnohé účastnice se setkaly s výrazem „Validace“ na kurzu poprvé. Validace (z lat. validus) znamená potvrzení člověka, uznání jeho hodnoty. Koncept Validace podle Naomi Feil pomáhá formou komunikace a kontaktu v péči o osoby trpící demencí a poruchami orientace. Mezi dlouhodobé cíle validace patří mimo jiné také přispět k tomu, aby staří lidé mohli zůstat co nejdéle doma.
Účastnice kurzu se pokoušely vcítit se do role potřebného, pochopit, co se s lidmi s demencí děje, jaké to je nechat se vést, proč je důležité, dát čas dokončit potřebné (pro ostatní možná nepochopitelné) činnosti. Cílem účastníků kurzu bylo stát se validujícím člověkem, který si váží každého člověka a vnímá jej jako plnohodnotnou osobnost i s jeho onemocněním a s jeho životním příběhem, a to bez snahy jej měnit.
Úkolem validace není zlepšovat zdravotní stav osob trpících demencí. Jde spíše o změnu v přístupu pečujících, budování dobrých vztahů a důvěry, dodávání si radosti. Lektorka Renča sdílela vedle osobních i profesních zkušeností a praktických návodů také mnoho typů na zajímavé knihy a filmy, které se tématu věnují. Na její doporučení se o týden později vydaly některé pracovnice do vlašimského kina na film „Tancuj, Matyldo“ nebo si pustily film „Pořád jsem to já“.
Poděkování za finanční podporu realizace kurzu Validace podle Naomi Feil i celého projektu „Vzděláváním ke kvalitní péči“ patří Nadaci EP Corporate Group, která realizuje program „Doma je doma“.
Příležitost povídat si o tom, jaké to je starat se o lidi s demencí, bude mít každý zájemce ve středu 14. února v rámci Filmového klubu po promítání dokumentu Ztracené vzpomínky. Srdečně Vás zveme.

Ing. Dana Kucharčíková DiS.
vedoucí denního stacionáře
Tel.: 733 143 857 E-mail: Z.AxZcj7YbBxRb4WH-uk87j7cenCZ_29g